Z050 - BB, DLC, EL, Ti MOKU
Each Z050 DLC MOKU Ti knife is unique thanks to a sheath made from a piece of hand forged titanium damascus from Futuron Forge. Each pair of scabbard requires hours of handwork and its design is as unique as a fingerprint. No two pieces will ever be identical.
It is therefore always a true original.
Z050 is a kind of look back at the time when the pocket knife had pocket dimensions. Most of our grandfathers and great-grandfathers carried such a knife somewhere in their pockets. A small, oval, elegant helper for every day. Those were the pocket knives of the past and same is the Z050. Thanks to its smaller size, relaxed and smooth shape with two-hand opening, it will never attract more attention than necessary. The blade, which we made out of steel Elmax, will serve well in everyday activities, and the handle equipped with a double detent slip joint mechanism will allow the Z050 to be worn even where the classic lock is already prohibited. Everything is completed by a deep carry reversible clip, thanks to which right-handers and left-handers can wear the “fifty” comfortably.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | CUSTOM |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.093 kg |
| EAN: | 8594194205515 |
| Blade style: | Drop Point |
| Opening system: | Two-handed |
| Lock type: | Slipjoint |
| Pocket clip: | Deep Carry Reversible |
| Pivot type: | Bearings |
| Materials: | |
| Blade material: | Elmax |
| Blade hardness: | 60 HRC |
| Handle material: | MOKU TI |
| Colors: | |
| Blade color: | DLC |
| Handle color: | MOKU TI |
| Dimensions: | |
| Lenght of knife: | 165 mm / 5,3 inch |
| Lenght of blade: | 65 mm / 2,6 inch |
| Thickness of blade: | 3 mm / 0,1 inch |
| Weight of knife: | 93 g / 3,28 oz |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
