P400
Resilience and function are the main parameters we follow when developing a partner for long trails in the wild.
Resilience and function are the main parameters we follow when developing a partner for long trails in the wild.
The P400 is a robust assistant that will not let you down when spending time outside, when lighting fires, preparing game or constructing shelters. Its massive blade of Swedish Sleipner steel is sufficiently durable and tough to withstand rough treatment, so you need not worry about using this knife for really serious work. We have fitted the P400 handle with a G10 composite grip to ensure a secure hold in any situation. You can have the P400 with both a quality leather quiver-type sheath from our saddler or with a modern self-locking kydex sheath.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | FIXED KNIVES |
|---|---|
| EAN: | Zvolte variantu |
| Blade style: | Hybrid Tanto |
| Lock type: | Fixed blade |
| Materials: | |
| Blade material: | Sleipner |
| Blade hardness: | 58 HRC |
| Handle material: | G10 |
| Sheath material: | Kydex / Leather |
| Colors: | |
| Blade color: | Satin Steel |
| Handle color: | Black |
| Sheath color: | Black |
| Dimensions: | |
| Lenght of knife: | 295 mm / 11,6 inch |
| Lenght of blade: | 155 mm / 6,1 inch |
| Thickness of blade: | 5 mm / 0,2 inch |
| Weight of knife: | 300 g / 10,6 oz |
| Black paracord: | Included |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
