Z400 D2
Self-assured elegance complemented with aristocratic lines gives the Z400 model well-deserved dominance over the rest of our folding knives.
Self-assured elegance complemented with aristocratic lines gives the Z400 model well-deserved dominance over the rest of our folding knives.
A dagger-type blade made of D2 steel with a double guard enabling aggressive opening at the edge of your pocket, an extremely durable, grippy, yet light handle made of G10 composite, a secure liner lock, or a double-sided deep carry pocket clip. All of this has been designed in combination with a sense for elegance and simplicity. This is the Z400.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | SHOP |
|---|---|
| Blade style: | Daggen |
| Opening system: | Flipper |
| Lock type: | Liner Lock |
| Pocket clip: | Deep Carry Reversible |
| Materials: | |
| Blade material: | D2 |
| Blade hardness: | 58 HRC |
| Handle material: | G10 / 6061-T6 Aluminum |
| Colors: | |
| Blade color: | Black |
| Handle color: | Black |
| Dimensions: | |
| Lenght of knife: | 230 mm / 9 inch |
| Lenght of blade: | 100 mm / 4 inch |
| Thickness of blade: | 3,5 mm / 0,1 inch |
| Weight of knife: | 110 g / 4 oz |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
