M41 GRIFUS - DLC, MICARTA BLACK, KYDEX BLACK
Developed in cooperation with the 41st Mechanized Battalion from Žatec, the M41 GRIFUS joins our MILITARY line to meet the demanding requirements of modern combat while excelling as a reliable tool for outdoor activities.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MILITARY |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.258 kg |
| EAN: | 8594194205485 |
| Blade style: | Bowie |
| Lock type: | Fixed blade |
| Materials: | |
| Blade material: | Elmax |
| Blade hardness: | 58-60 HRC |
| Handle material: | Micarta |
| Sheath material: | Kydex |
| Colors: | |
| Blade color: | DLC Black |
| Handle color: | Black |
| Sheath color: | Black |
| Dimensions: | |
| Overall lenght: | 273 mm / 10,7 inch |
| Lenght of blade: | 129 mm / 5 inch |
| Thickness of blade: | 5 mm / 0,2 inch |
| Weight of knife: | 258 g / 9 oz |
| Molle clips: | Included |
| Black paracord: | Included |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.


