Z200 D2
The dynamic grinding of the blade combined with a secure grip thanks to the widening handle make the Z200 a fantastic assistant in everyday life.
The dynamic grinding of the blade combined with a secure grip thanks to the widening handle make the Z200 a fantastic assistant in everyday life.
Once in a while we want something different, something that not everybody has. A double tracker-type bevel is not something you often see on a folding knife but it gives the Z200 owner fantastic cutting characteristics thanks to a blade made of D2 steel, easy opening with the ANV lumi dot flipper, the strong seating of the blade in a composite or aluminium handle, and also the secure locking with a liner lock or frame lock. You will also doubtlessly appreciate the knife’s discreteness thanks to its deep carry pocket clip.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | LAST PIECES |
|---|---|
| Blade style: | Modern Kukri |
| Opening system: | Flipper |
| Lock type: | Frame Lock / Liner Lock |
| Pocket clip: | Deep Carry Reversible |
| Materials: | |
| Blade material: | D2 |
| Blade hardness: | 58 HRC |
| Handle material: | G10 / 6061-T6 Aluminum |
| Colors: | |
| Blade color: | Stonewash |
| Handle color: | Black |
| Dimensions: | |
| Lenght of knife: | 205 mm / 8 inch |
| Lenght of blade: | 85 mm / 3,4 inch |
| Thickness of blade: | 3,5 mm / 0,1 inch |
| Weight of knife: | 100 g / 3,5 oz |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
