M500 KAMBA DLC - KYDEX SHEATH
The compact version of the M500 ANTHROPOID is the M500 KAMBA. The M500 KAMBA writes another chapter connected with Czech history - we are proud to name this model after the KAMBA Military Police operation, which acted as protection for the Czech Embassy in Kabul and provided personal protection for people in the diplomatic service. The military police officers deployed in this operation provided us with their insight into our M500 ANTHROPOID model and its use, which we decided to create the M500 KAMBA after.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MILITARY |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.222 kg |
| EAN: | 8594194204747 |
| Blade material: | Elmax |
| Blade finish: | DLC |
| Blade hardness: | 60 HRC |
| Handle material: | G10 |
| Sheath: | Kydex |
| Total length: | 265 mm / 10,4 inch |
| Lenght of blade: | 115 mm / 4,5 inch |
| Lenght of handle: | 105 mm / 4,1 inch |
| Width of blade: | 6 mm / 0,2 inch |
| Total weight: | 222 g / 7,8 oz |
| Molle clips: | Included |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
