M500 - ANTHROPOID 1942
Limited Edition M500 ANTHROPOID 1942 – Grenade No. 73 Mk1
Every year on May 27th, we create a limited edition of the M500 ANTHROPOID 1942 knife, chronologically commemorating key elements of the most significant resistance operation in Czechoslovak history. We combine a tribute to the heroes with precision craftsmanship, modern materials, and a deep respect for historical legacy.
Letošní edici nože M500 ANTHROPOID 1942 jsme věnovali jednomu z dalších prvků samotného útoku – protitankovému granátu No. 73 Mk1, přezdívanému „termoska“ pro svůj charakteristický tvar. Granát byl vyráběn společností MB Company Ltd. ve městě Walton nedaleko Liverpoolu a měl podobu tuby z konzervového plechu. Pro účely operace byl zkrácen a upraven – zůstala zachována nárazová roznětka, zatímco vnější plášť byl zmenšen o dvě třetiny.
Granát vrhl Jan Kubiš přímo na projíždějící automobil zastupujícího říšského protektora, po nárazu do vozu se odrazil od karoserie a explodoval u zadního kola kde způsobil zranění a následnou Heydrichovu smrt – jednalo se tak o zásah, který sehrál rozhodující roli v průběhu celé operace.
Design letošní edice vychází již tradičně z našeho standardního modelu M500 ANTHROPOID, který je moderní interpretací slavné britské dýky Fairbairn–Sykes. Právě tento tvar, s odkazem na Velkou Británii, která hrála nezastupitelnou roli v přípravě operace, jsme přenesli do současnosti v podobě fulltang konstrukce. Masivní záštita, 3D frézovaná červená rukojeť z materiálu G10 s výraznou strukturou a vroubkováním zajišťují jistý a bezpečný úchop i v náročných podmínkách. Patka nože je zakončena ostrým úderným hrotem.
Součástí balení je samosvorné pouzdro z Kydexu s úchytným MOLLE systémem, jak je u nás standardem. Letos navíc nůž přichází ve vylepšeném balení, opět doplněném tematickou kartičkou s příběhem. Jedná se o limitovanou edici v počtu 100 kusů a každý nůž je tak individuálně očíslován.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MILITARY |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.7 kg |
| EAN: | 8594194203023 |
| Blade material: | Elmax |
| Blade finish: | DLC |
| Blade hardness: | 60 HRC |
| Handle material: | G10 |
| Handle color: | Red |
| Sheath: | Kydex |
| Total length: | 340 mm / 13,4 inch |
| Lenght of blade: | 190 mm / 7,5 inch |
| Lenght of handle: | 115 mm / 4,5 inch |
| Width of blade: | 6 mm / 0,2 inch |
| Total weight: | 384 g / 13,5 oz |
| Molle clips: | Included |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
