Humbly and respectfully we honour the memory of thirty Czech soldiers who sacrificed their lives during foreign missions, we have prepared a limited edition of the M500 ANTHROPOID VFS knife. We made 30 pieces of M500 dagger with a snow-white handle with the inscription PER ARDUA AD ASTRA on the blade. In this way we reflect the well-known motto of the RAF, with which we fully identify.
With this series we want to support once again the Military Solidarity Fund of the Czech Army and together turn words into actions. From each purchased M500 ANTHROPOID VFS knife, you will directly contribute CZK 1,000 to support the Military Solidarity Fund. Each knife comes with a certificate with the knife number and the handwritten signature of the Chairwoman of the Committee of the Military Solidarity Fund - advisor to the NGŠ AČR, brigadier general Mgr. Lenka Šmerdová.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MILITARY |
|---|---|
| Hmotnost: | 0.7 kg |
| EAN: | 8594194202248 |
| Blade material: | Elmax |
| Blade finish: | DLC |
| Blade hardness: | 60 HRC |
| Handle material: | G10 |
| Handle color: | White |
| Sheath: | Kydex |
| Total length: | 340 mm |
| Lenght of blade: | 190 mm |
| Lenght of handle: | 115 mm |
| Width of blade: | 6 mm |
| Molle clips: | Included |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
